Mezoterapi


Mezoterapi, yaşlılık etkileri olan bazı cilt problemleri için mezoterapi ilacının sorunlu bölgeye direk olarak enjekte edilmesidir. Bu enjekte işlemi ile var olan sorunlar yavaş yavaş tedavi edilmektedir.

Mezoterapi Hangi Problemleri Çözer ?

Mezoterapi cilt üzerindeki,

 • Derin olmayan kırışıklıkları
 • Melanin toplanmalarını
 • İzler
 • Pigmentasyon değişimlerini
 • Cilt matlığını
 • Cansızlığını
 • Aşırı yağlanma ve ph dengesizliklerini düzenler bu gibi problemlere çözüm olur.

Mezoterapi İlacının İçeriği Nedir ?

Bu ilacın içeriğinde, vitamin, mineral, protein ve cilt için gerekli olan maddeler ile hücre yapımını, kolajen üretimini hızlandıran maddeler bulunur. Hekim tarafından, tedavi edilecek olan cildin ihtiyacına göre karışım edilerek uygulananan bu ilaç soruna direk nüfuz ederek etki ettiği için çok başarılıdır.

İşlem Nasıl Yapılır ?

Söz konusu işlem, Mezoterapi ilacı küçük bir enjektörlere aktarılarak, ince bir iğne ucu ile derinin orta tabakasına, sorunun olduğu alana uygulanır. Enjekte işlemi, sorunlu alan içinde 1 – 2 cm aralıklar ile yapılır.

Bu İşlem Acı Verir Mi ?

Bu işlem iğne batımı ve mezoterapi ilacının enjekte edilişi ile yanma hissi verir. Fakat diğer iğneli işlemlerde olduğu bu işlemde de uygulamadan 20 dakika önce uygulama alanına lokal anestezi kremi sürülür. Böylece hastanın rahatı sağlanmış olur.

Mezoterapi Kalıcı Bir Çözüm mü ?

Bu işlem kalıcı bir çözüm değildir. Cildin tipine ve dış faktörlere göre kalıcılık süresi de farklıdır. Çünkü cilt yaşayan bir dokudur.

Söz Konusu İşlem Hangi Yaş Grubuna Uygulanır ?

Bu işlem, yaşlanmama ve yaşlılık etkilerine önlem alma niteliği taşıyan bir işlemdir. Bu nedenle de çok geniş bir yaş aralığında uygulanmakatadır. En önemli nokta mezoterpi işlemine uygunluktur. Bu işleme uygun olan 20 – 60 yaş arası kadın - erkek herkese bu işlem rahatlıkla uygulanır.

Mezoterapi İçin Uygunluk Kriterleri Nedir ?

Mezoterapi için, hormonal değişim ve gelişimleri tamamlamış olmak gerekir. Buna ek olarakta herhangi bir ilaç tedavisi görmemek ve enfeksiyonel problemler yaşamıyor olmak gerekir.

Mezoterapi Tedavisi Kaç Seans Yapılır ?

İşlemler cilt üzerindeki probleme göre seanslandırılır. En az 4 seans yapılması gereken bu işlmelerde ileriki seanslar biten 4 seansın başarısına göre belirlenir.

Seans Periyodu ve Süresi

Bu işlemler 2 haftada 1 şeklinde uygulanır. Seans süresi ise kısadır. Enjekte aşaması orta dereceli problemler için ve çok geniş olmayan bir uygulama alanı için 20 dakikadır. Buna ek olarak bölgesel hissizlik veren kremin etkisi için 15 dakika gereklidir. Zamandan kazanmak isterseniz, doktorunuzun önereceği bir lokal anestezi kremini kendiniz uygulayarak seansınıza o şekilde gelebilirsiniz.

Söz Konusu İşlem Güvenilir Bir Tedavi Şekli Midir ?

Mezoterapi uygulanmasında sakınca olmayan kişilerde uygulandığı zaman son derece güvenilir bir işlemdir. Çünkü cilt ihtiyacına göre karıştırılan ilaçlardan elde edilen mezoterapi ilaçları, her iğneli estetik ve sağlık tedavilerinde olduğu gibi kişiye özel iğneler ile enjekte edilir ve kullanılan her iğne atılır. Steril bir şekilde cilt yüzeyi temizlenerek yapılan işlemlerde mikrop olasılığı sıfıra indirilir.

Mezoterapi Fiyatları Nelerdir ?

Mezoterapi fiyatları, ciltteki problem, mezoterapi ilacının içeriği ve seans sayısına göre değişkenlik gösterir.

Dermatolog Dr. Şeyda Bayraktaroğlu

İlgili Yazılar

 • Botoks
  Botoks
  Dr. Şeyda Bayraktaroğlu | 17 Kasım, 2014

  Botox, kısa sürede 5 - 6 ay kalıcılık sağlayan bir gençleşme yöntemidir. Bu yöntemde sorunlu alanlara enjekte edilen ilaç ile doğal ve kırışıksız görünüme kavuşmak hayal değil.

  → Devamını Oku