Kavitasyon


Kavitasyon, ses dalgaları yardımı ile bölgesel incelme sağlayan bir işlemdir.

Ses Dalgaları Nasıl Etki Eder ?

Ses dalgaları, yağ dokularının zarlarına şiddetli bir basınç uygular. Bu basıncın etkisi ile zar içinde sıkışan yağlar patlar. Yağların ultrason ile parçalanması sonucu zamanla yağlar vücuttan atılır böylece yaratılan etkiye verilen ‘Kavitasyon’ adı uygulamaya da adını vermiştir.

Kavitasyon Kaç Seans Uygulanan Bir İşlemdir ?

Kavitasyon bölgedeki problemin derecesine göre seans sayısı belirlenen bir uygulamadır. İlk olarak hastanın muayenesi ve hangi bölgelere nasıl bir kavistasyon işlemi uygulanması gerektiği belirlenir. Öncelikle 5 seans olarak başlangıç uygulamaları yapılır. Daha sonra işlemlerin başarısına göre seanslar 10 seansa kadar yükseltilir.

Kavitasyonun Uygulama Periyodu Nedir ?

Kavitasyonun işlem aralıkları genelde 15 günde 1 şeklinde uygulanmaktadır. Bazı yağ dokuları üzerinde daha sık bir etki yaratmak için ya da inatçı yağ dokularında etkiyi dengelemek için bu süre 10 günde 1 şeklinde uygulanır.

Kavitasyon İşleminin Etki Süresi Nedir ?

İşlemlerin etkisi ilk yapıldığı andan itibaren başlar. Çünkü kavitasyon etkisi yaratan cihaz deri altındaki yağ dokuları üzerine basınç ve ses uyguladığı zaman yağ dokularının zarına hemen etki eder. Deri altında başlayan parçalanma işlemleri ise parçalanan yağların vücuttan atılmasıyla deri gözle görülür bir incelme sağlar. Bu süre 15 günde bir uygulanan 2 seanstan sonra görülmeye başlar yani ortalama 1 – 1.5 ay.

Kavitasyon Hangi Bölgelere Uygulanır ?

Kavitasyon ile bölgesel incelme işlemleri; selülitlere, karın, basen, kalça, dekolte, gıdı, mide, kollar, bel simidi ve bacaklara uygulanabilmektedir.

Kavitasyon İşlemi Acı Verir Mi ?

Bu işlemler acı hissi vermez. Sadece ses dalgalarının uyguladığı bir ısı enerjisi ile bir derece ısı ve baskı hissedilir.

Kavitasyon ve Lazer Lipoliz Benzer İşlemler Mi ?

Yağ dokularının parçalanıp vücuttan atılması yönünden prensip olarak benzer uygulamalardır. Fakat lazer lipoliz ve kavitasyon farklı işlemlerdir.

Lazer Lipoliz ve Kavitasyonun Farkları Nelerdir ?

Lazer lipolizde kanüller için ufak bir kanal açılır ve lokal anestezi gereken bir işlemdir. Kavitasyon ultrason teknolojisi kullandığı için kanül olmadığı için kesi ve kanal yoktur. Lokal anesteziye de ihtiyaç duyulmaz. Fakat her iki işlemin etki alanı da farklıdır.

Kavitasyonun Avantajları Nelerdir ?

Kavitasyon işlemi ameliyatsız bir işlemdir. Cerrahi bir uygulama gerektirmez. Bu nedenle de kesi ve kanal açılmaz. Buna bağlantılı olarakta kesi ve kanül olmadığı için genel ya da lokal anestezi söz konusu değildir. Bu nedenle anestezinin oluşturduğu risklerde ortadan kaldırılmış olur. İşlemlerden sonra ağrı oluşmaz ve istirahat gerekmez.

Kavitasyondan Sonra Beslenme Şekline Dikkat

Kavitasyon bir incelme ve bölgesel zayıflama işlemidir. Bu nedenle yapılan işlemler ile birlikte beslenme düzeninde ufak değişimler ve ‘yerine koyma’ tekniği denenmelidir. Hem kavitasyon işlemi yaptırıp, hem de seanstan sonra yağ ve karbonhidratı yüksek, yağ dokularının hacim kazanmasına neden olacak gıdalar tüketilmemeli. Daha vitamin, protein ağırlıklı besinler tüketilmelidir.

Bu konuda en doğru bilgi için işlemler ile birlikte beslenme şeklinizin size en uygun şekilde revize edilmesi için doktorunuza başvurun.

Kavitasyon Fiyatları Nelerdir ?

Yağ dokularının ne kadar sürede direnç kaybedip vücuttan atılacağı ve buna bağlı olarak kaç seans gerekli olduğu fiyatları değişken kılmaktadır. Bu sebeple fiyat belirtilememektedir.

Dermatolog Dr. Şeyda Bayraktaroğlu

İlgili Yazılar

  • Selülit ve Bölgesel İncelme
    Selülit ve Bölgesel İncelme
    Dr. Şeyda Bayraktaroğlu | 16 Kasım, 2014

    Bölgesel incelme işlemleri, yapılan sağlıklı beslenme programları ardından ya da kilo problemi yaşanmamasına rağmen bazı bölgelerdeki lokalize yağların fazlalık görünümü yaratmasını en uygun derecelerde tedavi etmek için yapılan tedavilerdir.

    → Devamını Oku